Tanıtım

From FreecycleFAQ
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Introduction and the translation is 98% complete.

Other languages:
English • ‎français • ‎Türkçe

Freecycle ile ilgili olarak bilmeniz gereken temel bilgiler.

Freecycle Nedir?

Freecycle, insanların istemedikleri eşyaları başkalarına ücretsiz olarak verebilmelerine yardımcı olmak amacıyla bir İnternet mesaj asma sitesi sağlayarak eşyaların çöp dökme alanlarına gitmesini önlemeyi amaçlamaktadır. Eşyaların çöp dökme alanlarına gitmesini önlemek, sürdürülebilir bir gelecek kurmaya yardımcı olmaktadır, çevre için yararlıdır ve yerel ve dünya toplumları oluşturmaktadır.

Freecycle (resmen The Freecycle Network olarak bilinmektedir)dünyanın her yanında milyonlarca üyesi olan binlerce gruptan oluşmaktadır. Köklü ve tamamen kâr amacı gütmeyen ücretsiz olarak eşyaları alıp vermek isteyen insanların bir hareketidir. Freecycle grupları belirli ilçelerde ve bölgelerde faaliyettedir - bu nedenle küresel olduğu gibi, yereldir de.

My.Freecycle Nedir

My Freecycle, istemediği eşyalarını başkalarına ücretsiz olarak vermek isteyen insanlara yardımcı olmak amacıyla bir İnternet mesaj asma hizmeti sağlama yolu olarak başlatıldı, ve özel olarak Freecycle tarafından çalıştırılmaktadır. Bazı gruplar hâlâ Yahoo! Gruplarında olmasına rağmen, pek çoğu bizim Ocak 2009 tarihinde açtığımız yeni sitemize taşınmışlardır. Eğer sizin siteniz henüz taşınmamışsa, içiniz rahat olsun, My Freecycle'ı hâlâ TEKLİF ve ARANIYOR mesajlarını yerel Freecycle Grubunuza asmak için bir mesaj asma aracı olarak kullanabilirsiniz.

O, aynı zamanda, sizin açık mesajlarınızı takip edebilmenizi ve yerel Yahoo Gruplarına otomatik olarak uygun gelen "VERİLDİ" veya "ALINDI" mesajlarını oluşturmanızı sağlar.

O nasıl başladı?

Freecycle, Deron Beal tarafından Mayıs 2003'te ABD'de başlatıldı ve ilk İngiltere grubu o yılın Ekim ayında kuruldu. Şimdi dünya çapında üyelik 110'dan fazla ülkede 9 milyon üyenin üzerindedir.

Freecycle'ın tarihiyle ilgili olarak daha fazlası için, bizim birden başlayıp pek çoğa ulaşmış olan köklü kuruluş'umuzu biraz okuyunuz.

O ne yapar?

Çok basittir: Freecycle, bağlayıcı olmayan hediyeler aracılığıyla fiziksel eşyaların çöp dökme alanlarına gitmesini önler.

Onu kim işletiyor?

Freecycle, gönüllüler tarafından işletilmektedir ve yerel üyelerin onu makul bir şekilde ve güvenle kullanmalarını teşvik eden günlük kararlar köklü, yerel gruplar tarafından alınmaktadır. Her grup, mesajları kontrol eden ve üyelere yardımcı olan bir Moderatörler ekibi tarafından işletilmektedir. Bunlar, grupların çalışmasına yardımcı olmak için zaman harcayan gönüllülerdir, onlara ücret ödenmemektedir.

Grup moderatörleri, diğer gruplarla ulusal veya uluslar arası olarak mevcut bulunan diğer destek yapılarıyla bölgesel veya ulusal düzeyde görüş alışverişinde bulunurlar. Freecycle kuralları ve yönergeleri, ulusal moderatör grupları aracılığıyla küresel olarak kabul edilir.

Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, Kuruluş'a tıklayınız.

Formatsız metni buraya ekleyiniz =Gruplar nerededir?=

The Freecycle Network dünyanın her yerindeki gruplardan oluşmaktadır. Size yakın olan bir grubu bulmak için haritanın üzerine tıklayınız. TFN map.JPG

Bazı Freecycle grupları hâlâ Yahoo Gruplarını kullanmaktadır ama çoğu grup Ocak 2009'dan sonra My Freecycle'a taşınmıştır.

Bu web-sitesi burada bulunabilir: My Freecycle.

Onda ne tür şeyler vardır?

Ücretsiz, yasal ve her yaşa uygun olan her şey. Örneğin: çamaşır makineleri, bilgisayarlar, bebek giysileri, reçel kavanozları, halılar, bitkiler, inşaat malzemeleri, vs.

O, sadece eşyaları ücretsiz vermekle mi ilgilidir?

Hayır, siz de eşya talebinde bulunabilirsiniz. Freecycle'ın çalışabilmesi için hem "TEKLİF" hem de "ARANIYOR" eşyalarının olması gerekmektedir.


Uygun olmayan bir şeyler var mıdır?

  • Pornografi yasaktır
  • Alkol yasaktır
  • Tütün yasaktır
  • İlaçlar yasaktır (tüm ilaçlar, vitaminler, kremler, vs. de dâhil her çeşit ilaç)
  • Ateşli silâhlar veya diğer silahlar yasaktır

Herhangi bir risk var mıdır?


(ABD)

Bu Yasal Uyarının, yeni üyelere ve aylık hatırlatıcı olarak gönderilmesi bir ZORUNLULUKTUR.

FREECYCLE™ ÜYELERİ, GRUPLARI RİSKLERİ KENDİLERİNE AİT OLMAK ÜZERE KULLANIRLAR. "Lütfen, gruba mesajlar asarken veya başka bir üyeyle doğrudan eşya alıp/vermeyi tamamlarken, kendi güvenliğinizi ve gizliliğinizi korumak için makul önlemler alınız. Freecycle sitesine katılırken, ne site sahiplerini ve moderatörleri ne de The Freecycle Network ile ilişkili hiç kimseyi, Freecycle-ilişkili hediye alıp-vermeden veya iletişimden kaynaklanacak herhangi bir durumdan dolayı sorumlu ve yükümlü tutmayacağınızı kabul edersiniz."


(İNGİLTERE)

Bu Yasal Uyarının, yeni üyelere ve aylık bir hatırlatıcı olarak gönderilmesi bir ZORUNLULUKTUR.

FREECYCLE NETWORK ÜYELERİ, SİTEYİ RİSKLERİ KENDİLERİNE AİT OLMAK ÜZERE KULLANIRLAR. "Lütfen, siteye mesajlar asarken veya eşya alıp/vermeye katılırken, kendi güvenliğinizi ve gizliliğinizi korumak için makul önlemler alınız. Freecycle sitesine katılırken, ne site sahiplerini ve moderatörleri ne de Freecycle.org ile ilişkili hiç kimseyi, Freecycle-ilişkili hediye alıp-vermeden veya iletişimden kaynaklanacak herhangi bir durumdan dolayı sorumlu ve yükümlü tutmayacağınızı kabul edersiniz."

Telif hakkı © 2003 The Freecycle Network http://www.freecycle.org Tüm hakları saklıdır; Freecycle ve the Freecycle logoları, The Freecycle Network'ün ticari markalardır, CTM Sicil No 4287553; Freecycle İngiltere, kayıtlı bir hayır kurumudur (Sayı: 1118148) ve Garantiyle Sınırlı bir Limited Şirkettir (sayı: 05945013) Esas olarak: eşya alıp/verdiğiniz kişileri şahsen tanımadığınız için, sağduyunuzu kullanın. Fakat Freecycle'ı kullanan çoğu insan, onun harika bir şekilde çalıştığını söylemektedir.

Herhangi bir ücreti var mıdır?

Hayır, o kesinlikle ücretsizdir. Katılmak ücretsizdir, mesaj asmak ücretsizdir ve Freecycle'da teklif edilen her şey de ücretsiz olmak zorundadır.

Öyleyse onun harcamaları nasıl karşılanıyor?

Freecycle, çoğu günlük etkinlikler için herhangi bir harcama yapmamaktadır - Yahoo, hizmetini ücretsiz olarak sağlamaktadır ve gruplar zamanlarını ücretsiz olarak harcayan ve kendilerine ücret ödenmeyen gönüllüler tarafından işletilmektedir. Yahoo, gruplarının harcamalarını reklâmlarla karşılamaktadır - onların reklâmlarını tıkladığınızda onlar para kazanmaktadırlar. O para Freecycle'a gelmemekte, Yahoo'da kalmaktadır.


Freecycle, bir hayır kuruluşu olarak, halktan gelen bağış, taahhüt ve hibeler şeklindeki fonları memnuniyetle kabul etmektedir. Bu, yeni web-sitesi veya yerel etkinlikler gibi merkezi çabalar için olabilir. Yeni web-sitemiz My Freecycle'ın da reklâmları vardır (Google Reklâmlarını kullanmaktadır). Buradan gelen para Freecycle'a ulaşmaktadır ve sitenin barındırma ve geliştirme maliyetinin karşılanmasına yardımcı olmaktadır.


Freecycle, gruba-özgü ve bölgesel olarak özel projeler için bazı fonları aldığı için de şanslıdır. Verilen bağışlar, sadece bireysel uygulamalarda belirtilmiş olan kriterler için kullanılmaktadır.


Yerel Freecycle gruplarının resmi komiteleri veya banka hesapları yoktur. Onlar dünyanın her yerinde temsil edilen genel Freecycle Network'ün parçasıdır.

Fonlar nereye harcanmaktadır?

Freecycle Network'ün mevcut yıllık bütçesi yaklaşık olarak 140,000 dolardır. Fonlar, şirket taahhütlerinden, sitedeki reklâmlardan (Google sponsor çubuğu şeklinde), hibelerden ve bireysel bağışlardan gelmektedir. Bu fonların yaklaşık %90'ı doğrudan program harcamaları için kullanılmaktadır. Geriye kalan %10, üyelik, fon-toplama ve diğer idari harcamalar arasında dengeli bir şekilde bölünmektedir. Bizim IRS 990'larımız aşağıdaki otomatik bağlantıda ve Guidestar.com'da asılıdır. IRS'den (11/06) tarihinde 501(c)3 statümüzü almış olduğumuzu ve Freecycle'a yapılan bağışların vergiden-düşülebilir olduklarını bildirmekten memnuniyet duyuyoruz! Biz İngiltere'de de aynı şekilde bir hayır kuruluşuyuz. ayrıca, Arizona Eyaleti'nde kâr amacı gütmeyen kuruluş olarak kayıtlıyız. Vergiden düşülebilirlik, bizim başvuru tarihimiz olan 2004'ün Temmuz ayından itibaren geriye yönelik olarak geçerlidir.

Bizim yaklaşık 130,000 dolarlık harcamalarımız esas olarak dört kişiye ve mevcut web-sitemizin ve yeni toplumun tasarımına gitmektedir. Bu bireyler, yönetici müdür, mevcut web toplumundan sorumlu iki müteahhit ve yeni web-sitesi tasarım projesinden sorumlu bir müteahhittir. Bizim tarafımızda birkaç sunucumuz vardır, kod yazma harcaması ve ilişkili site-tasarım harcamaları vardır. Ayrıca, önemli ölçüde, esas olarak ticari markamızı korumak adına, hukuki harcamalarımız da olmaktadır.

Modelimiz, ABD Kamu Yayıncılığı Sistemine (Public Broadcasting System - PBS) epeyce benzer. Üyelerimiz için ücretsiz bir halk forumu sağlamaya çalışıyoruz ve bu çabaların maliyetini karşılayabilmek için hibeler, taahhütler ve gönüllü bağışlar arıyoruz. Bir web-sitesi için oldukça benzersiz bir modeldir ama The Freecycle Network zaten benzersiz bir kuruluştur. Dünya çapında 70 ülkede yerel olarak toplumun tekrar kullanımı ve geri dönüştürmesini daha fazla geliştirdikçe, süreçte küresel bir hediye ekonomisi yaratıyoruz. Her defasında bir hediye vererek insanın dünyayı değiştirebilmesi ne kadar güzeldir!

IRS 990'lar

Freecycle İngiltere'nin Yasal Statüsü Nedir?

Yasal Statü'ye bakınız.


Are all groups the same?

Bütün yerel gruplar tarafından kabul edilen bazı temel kurallar ve yönergeler vardır. Temel kural, her şeyin ücretsiz, yasal ve her yaş için uygun olmasıdır, iyi olmaya, emniyeti sürdürmeye ve sürdürülebilir bir yerel ve dünya toplumu yaratmaya vurgu yapılmaktadır.

Tüm gruplar için temel zorunlu yönergelerin yanı sıra, her yerel Freecycle grubunun bazı ek yönergeleri olabilir (örneğin: eşyalar yerine evcil hayvanlarla veya hizmetlerle ilgili mesajlar asmak). Grup moderatörleri, önerilen kural değişiklikleri konusunda üyelerle görüş alışverişinde bulunacaklar veya onlarla anket yapacaklardır.

Peki, nasıl kaydolurum?

Nasıl Kaydolunur'a Bakınız.


Şimdi onu nasıl kullanabilirim?

Freecycle Nasıl Kullanılır'a Bakınız.